Związek Gmin "Kwisa"

Miasto Lubań

Lubań

Lubań – to urokliwe miasto położone w południowo zachodniej części Polski w dolinie rzeki Kwisy, na granicy Pogórza Izerskiego. Leży w granicach historycznych Górnych Łużyc. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego na prawach miasta powiatowego.

Lubań jest ważnym węzłem komunikacyjnym na styku Polski, Czech i Niemiec.

Specyficzne położenie wywarło znaczny wpływ na dzieje i charakter Lubania.

W pierwszej połowie XIII stulecia władający Milskiem królowie czescy rozpoczęli akcję osadniczą. Ok. 1220r. na lewym brzegu rzeki Kwisy, obok starej osady wiejskiej lokowano królewskie miasto o nazwie Lubań na zasadach prawa magdeburskiego. Przez stulecia przeplatały się wpływy kultury łużyckiej, śląskiej, czeskiej, niemieckiej a obecnie polskiej. Posiadanie tego obszaru było obiektem zainteresowań i walk ościennych władców ze względów gospodarczych.

W średniowieczu  krzyżowały się tutaj ważne szlaki handlowe i komunikacyjne - Trakt Solny, Droga Frankijska i najważniejsza droga Via Regia, która łączyła kraje ówczesnej Europy Wschodniej i Zachodniej.

Lubań leży na międzynarodowym szlaku pątniczym – Drodze św. Jakuba. Zbiegają się w nim trzy jego odcinki: Dolnośląska Droga św. JakubaVia Regia oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

 

Miasto w liczbach:

Powierzchnia – 16,12 km2

Ilość mieszkańców – 19.387 (stan na 26.08.2021 r.)

Wysokość – 220-282 m n.p.m.

 

Warto zobaczyć w Lubaniu:

- Renesansowy ratusz  - wzniesiony w 1539–1544 r. W ratuszu siedzibę swoją ma Muzeum Regionalne i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna.

- Wieża Kramarska - (1225 r.) jedyna pozostałość po pierwszym ratuszu, który spłonął
w 1487 r. Wchodzi w skład zespołu kamieniczek z pasażem handlowym.

- Mury obronne z 1318 r.- potężne bazaltowe fortyfikacje (grubość do 2,5m)  z półkolistymi basztami w większości rozebrane w XIX w. Dobrze zachował się kilkusetmetrowy fragment wzdłuż ulicy Podwale oraz fragment przy Domu Solnym

- Wieża Bracka z XIII w. – ma 45 metrów, jedyny ocalały fragment z czterech bram prowadzących do grodu. Bazaltowa cylindryczna budowla stanowi dziś charakterystyczny akcent miasta.

- Wieża Trynitarska - 1320 r. dawna dzwonnica pierwszego kościoła Lubania pod wezwaniem  Świętej Trójcy. Spłonął w 1760 r.

- Kościół św. Trójcy - wzniesiony w latach 1857–1861 z inicjatywy klasztoru Świętej Marii Magdaleny. Projekt neogotyckiej świątyni przygotował śląski architekt Alexis Langer.

- Dom Solny z 1539 r. zwany Zbożowym, spichlerz zbudowany z bazaltowych ciosów  z inicjatywy rajców miejskich . W XIX w. – miejskie więzienie.

- Dom pod Okrętem z 1715 r. – wzniesiony przez Johana Gottlieba Kirchofa – handlarza płótnem. W łuku portalu płaskorzeźbiony żaglowiec na morzu.

- Słup Milowy Poczty Saskiej – monument w kształcie czworokątnego ostrosłupa, replika jednego z trzech pocztowych słupów dystansowych.

- Schron – stumetrowy podziemny korytarz z czasów II wojny światowej.

- Bazaltowe wzgórze Kamienna Góra (282 m n.p.m.) – park krajobrazowy założony w XIXw.

 

Atrakcje:

  • „Szlak Wygasłych Wulkanów” – ukazujący relikty trzeciorzędnego wulkanizmu,
  • „ Spacery po Starym Lubaniu” – z przewodnikiem przybliżające bogatą historię łużyckiego miasta,
  • kryty basen, hala sportowa w kompleksie sportowym MOSiR, stadion sportowy, stadion kartingowy, korty tenisowe, siłownie.

 

Stałe wydarzenia:

- Dzień Aktywnej Rodziny (czerwiec)

- Noc Muzeów (maj)

- Sudecki Festiwal Minerałów LAWA (lipiec)

- Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania (sierpień)

- Lubańskie Biegowisko (październik)

- Jarmarki : Wielkanocny i Bożonarodzeniowy (kwiecień, grudzień)

- Międzynarodowy Rajd Pieszy „3 dni - 3 kraje - 3 wędrówki” (kwiecień)

- Targi Kolekcjonerskie – każda III sobota miesiąca