Miasto Lubań

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Zapraszamy do Lubania – stolicy polskich Górnych Łużyc!!!

 

     Odwiedzający i przejezdni są pod wrażeniem malowniczości Lubania – jest pięknie położony, po wojnie ocalało tu sporo zabytków, a centrum wypełniają zrekonstruowane kamieniczki, całości dopełnia zaś zadbana i obfita miejska zieleń. Dostępny na Wieży Brackiej punkt widokowy gwarantuje efektowną panoramę okolicy, w tym widok na Karkonosze i Izery. Lubań stanowi dobrą bazę wypadową do poznawania malowniczego i pełnego ciekawostek Pogórza Izerskiego – blisko stąd zarówno do Zamku Czocha jak i do Świeradowa Zdroju.  

      Lubań leży w granicach historycznej krainy Górnych Łużyc, przypomina górską enklawę, ale nie leży na peryferiach, to prawdziwy węzeł komunikacyjny na styku Polski, Niemiec i Czech. Przez Lubań biegną także dwa najważniejsze polskie szlaki jakubowe, prowadzące pielgrzymów do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostella, krzyżują się one z jedną z najstarszych dróg handlowych starej Europy, Via Regia. 

     Miasto jest otwarte na turystów, wszelkie interesujące ich informacje (i materiały) mogą otrzymać w Muzeum Regionalnym w Ratuszu lub Punkcie Informacji Turystycznej i Lubańskim Centrum Historycznym przy Wieży Brackiej. Przygotowujący się do odwiedzin bogate i ciekawe materiały, w tym ulotki i krótkie filmy o głównych atrakcjach Lubania, znajdą również na stronie internetowej miasta w zakładce „Turystyka”.

 

Spacer po starym Lubaniu

    Do dyspozycji turysty stoi kilkanaście nowoczesnych, czterojęzycznych tablic informacyjnych, ustawionych pod istniejącymi i nieistniejącymi zabytkami, formujących trasę spacerową. Dla każdego z zabytków zostały opublikowane czterojęzyczne ulotki. Podczas spaceru warto złożyć wizytę w Ratuszu i Wieży Brackiej.

 

RATUSZ - wielkie ambicje dawnych lubanian

     Niedawno zrewitalizowany Ratusz cechuje się ukształtowaną przez 5 wieków pięknością, jest to wyjątkowa świątynia lubańskiej historii. Szczególną uwagę zwracają jego 3 renesansowe portale, niepowtarzalne w skali całego Dolnego Śląska. W udostępnionym do zwiedzania ratuszu mieści się między innymi Muzeum Regionalne, którego zbiory, prezentowane w pięknej renesansowej sali (wejście od strony rynku).

 

45-metrowy symbol Lubania – Wieża Bracka

      Już przez ponad 100 lat za symbol Lubania uchodzi potężna wieża obronna nazywana Bracką. Od 1318 r. króluje ona nad południowym kwartałem starego miasta. Stojąc u jej stóp, czuje się respekt do potęgi średniowiecznych fortyfikacji, z kolei  będąc na szczycie, można do woli cieszyć się wspaniałym widokiem. Wieżę można zwiedzać od maja do końca października w dni powszednie i w weekendy.

 

Historia maszeruje ulicami

     Lubań od kilkunastu lat przeżywa rozkwit zainteresowania historią. Środowiska pasjonatów włączają się w promowanie miasta poprzez jego pełne ciekawostek dzieje. I tak, Lubań jako jedyne miasto na Dolnym Śląsku może pochwalić się historyczną strażą miejską. Od maja do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca 4 mężczyzn uzbrojonych i ubranych zgodnie z realiami XVII w. przemierza ulice i prezentuje musztrę wojskową oraz strzały z muszkietów lontowych. Strażnicy chętnie pozują do pamiątkowych zdjęć oraz opowiadają o historii miasta i regionu.

 

Galeria


 • Powiększ zdjęcie Lubań - miasto ratusz

  Lubań - miasto ratusz

 • Powiększ zdjęcie Lubań mikasto - wieża Bracka

  Lubań mikasto - wieża Bracka

 • Powiększ zdjęcie Lubań miasto - impreza łucznicza

  Lubań miasto - impreza łucznicza

 • Powiększ zdjęcie Lubań miasto Kamienna Góra

  Lubań miasto Kamienna Góra