Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Gmina Bolesławiec

Gmina Bolesławiec

w skład której wchodzi 29 sołectw (30 wsi), położona jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Powierzchnia gminy wynosi 288 km2, a 47,9% gminy pokrywają lasy, wchodzące w skład Borów Dolnośląskich. Siedziba Urzędu Gminy znajduje się w mieście Bolesławiec w kameralnym budynku dawnego klasztoru dominikańskiego. Gminę cechuje dobra dostępność komunikacyjna (Autostrady A4, A18, droga wojewódzka 297).

ZARYS HISTORYCZNY

Historia Gminy Bolesławiec ściśle wiąże się z miastem Bolesławiec, które otacza. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie gminy pochodzą z okresu środkowej epoki kamienia – mezolitu, z ok. 8 300 – 4 500 r. p.n.e. W latach 1 400 – 500 p.n.e. w okolicach Chościszowic, Łąki, Brzeźnika i Okolic osiedlili się Łużyczanie, na co wskazują pozostawione po nich ślady osad i cmentarzysk. Widoczne są również wpływy rzymskie – napływ ludności luborzyckiej. Historię pisaną tych ziem rozpoczyna informacja tzw. Geografa Bawarskiego, który w poł. XIX w. opisał plemię Słowian Zachodnich zamieszkujących tereny aż po Kwisę – lud Bieśniczan. Na przełomie IX i X w. ziemię bolesławiecką zajmowało plemię Milczan, których rdzenna siedziba znajdowała się w okolicach Budziszyna (niem. Bautzen).

REKREACJA, ZABYTKI

Gmina Bolesławiec charakteryzuje się malowniczą lokalizacją na granicy przedgórzu Izerskiego i Borów Dolnośląskich. Bory Dolnośląskie, rzeka Bóbr oraz liczne jeziora są miejscem wypoczynku oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Ważnymi obiektami o walorach kulturowych, występującymi w niektórych wsiach są założenia rezydencjonalne. Zachowane dwory i parki reprezentują prowincjonalną odmianę architektury późnobarokowej (np. Ocice) i eklektycznej (np. Kruszyn). Charakterystycznym elementami niemal każdej wsi są kościół. Wyjątkowy jest kościół poewangelicki w Żeliszowie o nietypowym kształcie, tj. na planie owalu. We wsiach spotkać można drewniane oraz kamienne krzyże przydrożne, a także kamienne pomniki z czasów wojny francusko-pruskiej.

Z czego słyniemy?

  • surowce naturalne - piaski, gliny, w tym występujące wyłącznie na terenie powiatu Bolesławieckiego gliny białowypalające,
  • przyroda: Bory Dolnośląskie, Wrzosowiska Przemkowskie, Błędne Skały, jeziora pożwirowe wzdłuż rzeki Bóbr, liczne pomniki przyrody w tym parki podworskie, stare aleje drzew,
  • zabytki architektury: świątynie poewangelickie pałace dworskie, zabudowa szachulcowa, zabytki techniki - elektrownie wodne,
  • ceramika,
  • szlaki turystyczne piesze, rowerowe i kajakowe.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA:

Dożynki Gminne – odbywają się zawsze na przełomie sierpnia i września. Są świętem wszystkich rolników oraz podziękowaniem za żniwa. Podczas dożynek prezentowane są misternie wyplecione dożynkowe wieńce, które rokrocznie zdobywają wysokie laury na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Dożynki są także okazją do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji – w ich trakcie organizowane są konkursy, występy artystyczne i koncerty.

Bałkańska Festa w Bolesławicach – odbywa się tradycyjnie w czerwcu i gromadzi głównie tych, których korzenie sięgają Bałkanów. Jest to okazja do zaprezentowania się lokalnych zespołów folklorystycznych. Rokrocznie na zaproszenie Wójt Gminy Bolesławiec – gościmy również zespół z tamtych regionów. Dodatkowo, przez dwa dni poprzedzające Festę, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Wszystkie są bezpłatne.

Festyn Kresowo-Kapuściany w Żeliszowie – to prężnie rozwijająca się impreza, łącząca pamięć o pochodzeniu mieszkańców Żeliszowa z tradycjami ich obecnego miejsca zamieszkania.

 

 

Urząd Gminy Bolesławiec

  1. Teatralna 1A, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 32 21-23, fax 75 735 17 83

urzadgminy@gminaboleslawiec.pl, www.gminaboleslawiec.pl