Gmina Olszyna
Miasto i Gmina Olszyna - urokliwy i wyjątkowy zakątek Polski
Gmina Olszyna w Powiecie Lubańskim, położona jest na Podgórzu Izerskim na północ od Jeziora Złotnickiego i Jeziora Leśniańskiego, które są sztucznymi zbiornikami wodnymi zbudowanymi na Kwisie. Osią gminy jest zachodnia część Obniżenia Lubomierza, którym płynie lewy dopływ Kwisy - Olszówka. Wzdłuż niej rozciąga się zabudowa miasta Olszyna. Na północy znajduje się zachodni kraniec Wzgórz Radomickich, a za nimi dolina Wilki. Gmina położona jest na wysokości 240-400 m n.p.m. Liczne pagórki, niekiedy połączone łagodnymi grzbietami osiągają wysokość od 15-55 m. Najwyższe wzniesienia to: Złotnicka Czuba - 436 m n.p.m., Husycka Górka – 330 m n.p.m., Długa Kałużnianka – 426 m n.p.m. Lasy porastają strome zbocza wzgórz nad Kwisą oraz trudno dostępne, głębokie dolinki dopływów Olszówki oraz Dolinę Wilki. Powierzchnia gminy wynosi 47,2 km2. Olszyna jest gminą miejsko – wiejską, o charakterze rolniczo-przemysłowym, o czym świadczy duża powierzchnia zajmowana przez użytki rolne - aż 68 %.
Stolicą gminy jest Olszyna, której prawa miejskie nadano 1 stycznia 2005 roku. Powołano do życia Urząd Miejski, Urząd Burmistrza i Radę Miejską. Warto jednak pamiętać o tym, że do roku 1946 Olszyna funkcjonowała jako miejscowość o charakterze miejskim i wiejskim (bez praw miejskich, w oparciu o niemieckie przepisy administracyjne - tzw. samostanowienia, dotyczące funkcjonowania gmin). Pierwszym i zarazem ostatnim powojennym polskim Burmistrzem Olszyny był Jan Kamrowski. Ten stan rzeczy we wspomnianym roku zmienił Minister Ziem Odzyskanych, tworząc z poniemieckiego miasteczka polską wieś. Zlikwidowano Urząd Burmistrza i powołano Sołtysa Wsi Olszyna. 29 lat później, 1 czerwca 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej, połączono dziewięć wsi i tak powstała Gmina Olszyna, jako podstawowa jednostka administracji państwowej dla wspólnot wiejskich. Gmina do roku 1998 leżała w granicach Województwa Jeleniogórskiego.
W skład Gminy Olszyna, której Burmistrzem jest Leszek Leśko, wchodzi miasto Olszyna i dziewięć sołectw: Biedrzychowice, Bożkowice, Grodnica, Kałużna, Karłowice, Krzewie Małe, Nowa Świdnica, Olszyna Dolna i Zapusta. Gminę przecina droga krajowa nr 30 łącząca Zgorzelec i Lubań z Jelenią Górą oraz linia kolejowa nr 274 (ze stacją PKP dla Olszyny - Olszyna Lubańska), łącząca podobnie jak krajowa „30” Zgorzelec i Lubań z Jelenią Górą.
Gmina liczy 6 311 mieszkańców, w tym Miasto Olszyna zamieszkuje 4 289 osób, natomiast pozostałe miejscowości gminy 2 022 osoby.
Nad Jeziorami - Leśniańskim i Złotnickim rozwija się turystyka i rekreacja. Nad pierwszym zalewem znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy w Bożkowicach, zaś nad drugim ośrodek wypoczynkowy w Karłowicach. Ponadto w okolicach Jeziora Leśniańskiego, nad rzeką Kwisą znajduje się kolejny ośrodek wypoczynkowy, który położony jest w Zapuście. Znajduje się tam również perełka architektoniczna gminy – majestatyczny zamek Rajsko, w którym wypoczywał m.in światowej sławy muzyk i kompozytor Ed Sheeran. Gmina obfituje w dobrze zorganizowaną sieć dróg lokalnych, na których można uprawiać turystykę pieszą, rowerową i nordic walking.
W Olszynie, na terenie tutejszego Motoparku znajduje się największy w Europie tor wyścigów offroadowych liczący blisko 30 km, na którym corocznie rozgrywane się międzynarodowe zawody King Of Poland oraz GORM24 . Olszyna jest również jednym z czołowych lekkoatletycznych ośrodków sportowych w kraju i odbywają się tutaj Mistrzostwa Dolnego Ślaska w Biegach Przełajowych oraz Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych.
Na terenie gminy w mieście Olszyna znajdują się duża francuska spółka "Novostrat", Dolnośląskie Centrum Mięsne "Niebieszczańscy" i szereg innych mniejszych, ale mających ogromne znaczenie dla mieszkańców zakładów pracy i firm. W Olszynie na terenie parafii pw. Świętego Józefa, swoją siedzibę ma również Dekanat Lubański, którego dziekanem jest ks dr Bogusław Wolański.
Gmina za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Kultury wydaje miesięcznik samorządowy "Gazeta Olszyńska", oraz w ramach współpracy z Telewizją Lubań tworzy lokalne telewizyjne programy informacyjne, dotyczące życia samorządu gminnego i mieszkańców wspólnoty.
Na terenie Gminy Olszyna warto zobaczyć:
-Zamek Rajsko w Zapuście.
-Pałace w Olszynie i Olszynie Dolnej.
-Barokowy pałac w Biedrzychowicach.
-Sowią Chatę w Olszynie.
-Neogotycki kościół parafialny pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie,
-Najstarszy czynny kościół na Dolnym Śląsku - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie.
-Kościół parafialny pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach.
-Most stalowy z początku XX w przez Jezioro Złotnickie w Karłowicach.
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Olszynie
Wolności 20
tel.+48 75 7212368; 75 7212427; 75 7212050; 75 7231088
Fax. +48 75 7231015
e-mail: poczta@olszyna.pl
witryna internetowa gminy: www.olszyna.pl
Witryna gminy na FB: www.facebook.com/GminaOlszyna
Witryna Gazety Olszyńskiej na FB: www.facebook.com/GazOlsz
Galeria zdjęć
-
Panorama Olszyny z Lotu ptaka
-
Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie
-
Jezioro Leśniańskie - ośrodek wypoczynkowy w Bożkowicach
-
Jezioro Złotnickie. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy w Karłowicach
-
Kościół pomocniczy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie (rok bud. 1314) - najstarszy czynny kościół na Dolnym Śląsku
-
Motopark w Olszynie - Międzynarodowy Puchar Europy w Offroad King Of Poland
-
Nowy ośrodek gminnej służby zdrowia w Olszynie
-
Pałac w Biedrzychowicach. Obecnie siedziba Dolnośląskiego Zespołu Szkół
-
Pałac w Olszynie
-
Rzeka Kwisa. W oddali widać zamek Rajsko. Nad rzęką znajduje się ośrodek wypoczynkowy w Zapuście
-
Urząd Miejski w Olszynie
-
Zachód słońca w Gminie Olszyna
-
Zamek Rajsko w Zapuście