Gmina Lubań

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do odwiedzania Gminy Lubań, jednego z ciekawszych miejsc południowo-zachodnich części województwa dolnośląskiego. Gmina  Lubań jest typową Gminą rolniczą, leży na Pogórzu Izerskim w północno-wschodniej części powiatu lubańskiego, zajmuje powierzchnię 142,15 km² i zamieszkują ją około 6500 mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 12 sołectw, w których skupionych jest 13 miejscowości – Jałowiec, Kościelniki Dolne, Kościelnik, Henryków Lubański, Mściszów, Nawojów Łużycki, Nawojów Śląski, Pisarzowice, Radogoszcz, Radostów Dolny, Radostów Średni, Radostów Górny i Uniegoszcz.

 

 Atrakcyjność gminy to nie tylko walory przyrodnicze, ale również, liczne zabytki, średniowieczne krzyże pokutne, oraz kapliczki przydrożne, które zapraszają do poznania bogatej historii tych terenów.

Na szczególne zainteresowanie zasługuje dwór z przepięknymi , wykonanymi z piaskowca krużgankami, który znajduje się w Nawojowie Łużyckim.

  

W Henrykowie Lubańskim znajduje się  zespół kościelny, na który składa się kościół parafialny św. Mikołaja, mur cmentarza z podcieniami i bramą ( 2 połowa XVIII wieku ), wśród roślin na szczególną uwagę zasługuje najstarsze drzewo w Polsce – cis pospolity- jego wiek szacuje się na ok. 1300 lat.

 

Wszystkich turystów oraz okolicznych mieszkańców zapraszamy także na Ogólnopolskie Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego, które co roku  odbywają się w okolicach 15 lipca. Każdorazowo w imieninach uczestniczą sławni Henrycy. Impreza jest dwudniowa, w czasie której każdy znajdzie coś dla siebie.

  

Godnym uwagi jest szlak pielgrzymkowy Św. Jakuba, który przebiega między innymi przez miejscowości wchodzące w skład gminy, tj. Uniegoszcz, Radogoszcz, Nawojów Śląski, , Pisarzowice oraz Henryków Lubański. Ideą utworzonego szlaku  było połączenie Jakubowa, jako ośrodka kościelnego kultu Św. Jakuba do znanego europejskiego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W Henrykowie Lubańskim znajduje się także schronisko młodzieżowe, które oferuje bazę noclegową dla 20 osób – pielgrzymów.

            

Niebywałą atrakcją gminy jest również tor motocrosowy znajdujący się w miejscowości Jałowiec. Ta nietypowa dyscyplina sportu przyciąga coraz większą rzeszę zawodników. Regularnie na torze odbywają się treningi klubów sportowych. Ponadto na torze organizowane są zawody krajowe, jak i międzynarodowe.

 

Galeria


  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie