Gmina Osiecznica

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Osiecznica - Przyjazna Gmina

Wyremontowane drogi, baza sportowo - rekreacyjna, kilometry szlaków  rowerowych, kompleks lasów zwany płucami Województwa Dolnośląskiego, świadczą niezbicie o tym, że władze gminy stworzyły tu doskonałe warunki do zamieszkania i wypoczynku.

Dobre skomunikowanie z regionem

Gmina Osiecznica dysponuje bardzo dobrą siecią drogową. Wyremontowano zarówno drogi gminne jak i oraz wojewódzkie. Z Osiecznicy można szybko i sprawnie dojechać dojechać do Wrocławia oraz Berlina ( przez gminę przebiegają dwie autostrady: A4 i A18), a także do takich miejscowości regionu jak Świeradów Zdrój, Jelenia Góra, Bolesławiec czy Żagań. Główne trakty, z myślą o mieszkańcach wyposażone zostały  zarówno w chodniki jak i nowoczesne oświetlenie uliczne.

Atrakcje turystyczne i baza sportowo - rekreacyjna, podstawą rozwoju Gminy

Osiecznica posiada szereg walorów turystycznych.  Przez Gminę przepływa przepiękna rzeka Kwisa, a jej spokoju nie zakłóca uciążliwy przemysł. Te walory są istotne dla całego regionu i z tego powodu gmina jest postrzegana jako ,,zielone płuca” województwa. Przez gminę przebiegają malownicze szlaki rowerowe. W gminie funkcjonuje szlak konny na odcinku Kliczków-Przewóz. Na Kwisie wyznaczono szlak kajakowy i pontonowy, po którym organizowane są spływy w okresie letnim. Ponadto panują tu dobre warunki do wypoczynku rodzin z dziećmi: spacery po lesie, nordic walking.

Największą atrakcją turystyczną gminy jest Zamek Kliczków. Co roku odbywa się tam słynna majówka połączona z turniejem rycerskim. Biorą w niej udział drużyny z kilku europejskich krajów i walczą o zamek w Kliczkowie. Ciekawostką turystyczną jest także miejscowość Luboszów zamieszkała przez dwóch mieszkańców. Jednym z nich jest Jerzy Słonecki, pszczelarz znany w całym kraju, który prowadzi małe muzeum pszczelarstwa, co jest sporą atrakcją dla turystów. Na terenie gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oferujące również lokalne produkty tj: potrawy z dziczyzny i grzybów.

- Każdego  roku w czerwcu Gmina organizuje  Skatemaraton. To duża impreza ogólnopolska, w której bierze udział kilkuset zawodników,  w tym również z Czech i Niemiec. Wszyscy ścigają się na rolkach po drogach Gminy Osiecznica, na trasie o długości ponad 42 kilometrów. Impreza jest jedną z cyklu Grand Prix.  W Osiecznicy znajdziemy też krytą pływalnię, w której już w styczniu 2014 roku zostanie otwarte saunarium ( sauna sucha i parowa), szereg nowoczesnych boisk sportowych i placów zabaw. Natomiast w Świętoszowie, gdzie stacjonuje jedna z najsłynniejszych jednostek wojskowych – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, biorąca udział w operacji afgańskiej, w tym samym roku zakończy się budowa parku rekreacyjnego( siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw wraz z kompleksem boisk).

W miejscowości Parowa produkowana jest u Państwa Wiza użytkowa ceramika malowana ręcznie metodą – stempelkową.

Galeria


  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie