Gmina Wleń

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Wleń
W samym sercu Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego, Izerskiego i Gór Kaczawskich, w województwie dolnośląskim znajduje się Gmina Wleń, swoimi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi przyciąga liczne grupy zwiedzających.                
Na obszarze 86 km² koncentruje niezliczone ilości atrakcji turystycznych, które można określić mianem ponadregionalnym. W jednym miasteczku i 12 sołectwach mieszka około 4200 osób.
Gmina Wleń posiada barwną historię, która zwarta jest w licznych zabytkach świeckich jak i sakralnych. Między innymi turyści mogą zobaczyć pałac Lenno z XVII wieku wybudowany na podzamczu i okalającym go parkiem z XVIII wieku. Z kolei pałac książęcy, zawiera w sobie fragmenty z XIII wieku i przypałacowy ogród z czerwonymi bukami. Na terenie gminy można zobaczyć też zabytkowe kościoły: główny neogotycki p.w. św. Mikołaja Biskupa we Wleniu, kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej - niegdyś zwany kaplicą grodową, maltańskie krzyże pokutne z wykutymi narzędziami zbrodni, ponad stuletnią zaporę wodną oraz najbardziej charakterystyczny zabytek dla tego regionu - ruiny zamku Lenno - najstarszego murowany zamku na Śląsku, jednego z najstarszych w Polsce. Wybudowany w drugiej połowie XII wieku na wygasłym wulkanie, znajduje się na szlaku "Zamków Piastowskich".
W centrum Doliny Rzeki Bóbr znajduje się jedno z najstarszych miast w Polsce – Wleń, które prawa miejskie uzyskał w 1214 r. Miasteczko charakteryzuje piękny ratusz, okalające go kamieniczki oraz pomnik gołębiarki, który liczy już ponad 100 lat. Warto zaznaczyć, że miasteczko położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bóbr a jej malownicza lokalizacja sprzyja rozwojowi turystki i rekreacji.
Na terenie gminy każdy znajdzie coś dla siebie - odpoczynek i spokój w gospodarstwach agroturystycznych, obcowanie z przyrodą podczas wędrówek ścieżkami pieszymi (Góra Gniazdo, Ścieżka Św. Jadwigi, Dzwonkowa Droga-Bełczyna, Szlak Zamków Piastowskich), trasami rowerowymi (szlak rowerowy Doliny Bobru ER-6), żeglowanie po Jeziorze Pilchowickim lub wzięcie udziału w spływach kajakowo-pontonowych rzeką Bóbr.
Ponadto każdy turysta powinien odwiedzić wszystkie sołectwa gminy, gdzie podziwiać można doskonale zachowane elementy historycznego zagospodarowania.
 

Galeria


 • Powiększ zdjęcie Pałac Książęcy - fot. Przemysław Zatylny

  Pałac Książęcy - fot. Przemysław Zatylny

 • Powiększ zdjęcie pałac Lenno - fot. Przemysław Zatylny

  pałac Lenno - fot. Przemysław Zatylny

 • Powiększ zdjęcie Ratusz miejski z pomnikiem Gołębiarki - fot. Przemysław Zatylny

  Ratusz miejski z pomnikiem Gołębiarki - fot. Przemysław Zatylny

 • Powiększ zdjęcie Szlak wodny Rzeka Bóbr - fot. Przemysław Zatylny

  Szlak wodny Rzeka Bóbr - fot. Przemysław Zatylny

 • Powiększ zdjęcie Zamek Wleń - fot. Przemysław Zatylny

  Zamek Wleń - fot. Przemysław Zatylny

 • Powiększ zdjęcie Zapora wodna na Jeziorze Pilchowickim - fot. Przemysław Zatylny

  Zapora wodna na Jeziorze Pilchowickim - fot. Przemysław Zatylny